Proč jsem začala psát blog

Vždycky mě lákalo být spisovatelkou. Sedět romanticky u psacího stroje (později se tato představa vyměnila za počítač), psát, pít čaj a občas kouknout z okna do krásné zelené zahrady či na moře (pokud jsem si zrovna pronajala vilu u moře, nejlépe s hospodyní).

Psala jsem básně, první jsem složila někdy v 10 letech o tom, jak oslík snědl pampelišku. Pak jako teenager jsem skládala básně, když jsem byla platonicky i reálně zamilovaná, to mi vydrželo i na vysoké škole, tam se vkrádaly i botanické/biologické pojmy. Má představa spisovatelky byla ale psát prózu, úspěšné ženské romány, které tak ráda čtu. To mi ale nejde.

 IMG_3351

Spisovatelkou, doktorkou nebo učitelkou?

Ještě před tím, než jsem chtěla být spisovatelkou, jsem chtěla být doktorkou, abych mohla vynalézt lék na všechny choroby – aby už nikdo neumíral (bála jsem se smrti rodičů i své).

Pak, když jsem začla chodit do školy, tak jsem chtěla být učitelkou. Tento pocit sílil, jak postupovala doba strávená ve škole. Nebyla jsem spokojená se stylem výuky a kvalitou učitelů. Chtěla jsem to dělat lépe, nikomu nenadržovat, dobře vysvětlovat, být přátelská…

Má studia

Při studiu odborné biologie na PřF UK jsem tedy zároveň navíc studovala i učitelství biologie. Zároveň mě odmala zajímalo vše, co souvisí se zdravím, vždycky jsem byla malinko hypochondr, a strach z chorob mi způsoboval úzkosti.

Již jako teenager jsem si koupila knihu Makrobiotika od Michia Kushiho, která na mě „volala“ v knihkupectví. Tenkrát jsem jí ale vůbec nerozumněla.

Vše se mi začlo spojovat, až když jsem začala studovat tradiční čínskou medicínu (začala jsem asi v druháku na biologii, trvalo to 5 let…). Zájem o tělo mně přivedl ke studiu fyzioterapie na 3.LF UK, po té, co jsem dokončila biologii.

Zároveň jsem začala cvičit jógu a o víkendech absolvovat různé kurzy související s masážemi, makrobiotikou, feng shui, permakulturou a celkově trvale udržitelným životem.

Pořád se učím…

Na jednom kurzu jsem se potkala s otcem mých dětí, Seymourem Koblinem. Je Američan, původem z Kanady, a tvůrce metody masáží  Zen-Touch™ shiatsu. Vyučuje celostní pohled na zdraví již přes 30 let.

Během vztahu a při organizaci našich přednášek a kurzů jsem se naučila nejen anglicky, ale i masáže Zen-Touch™ shiatsu, cvičení Chi Kung, Nei Kung a Tai Chi, čínskou astrologii a Feng Shui a mnohé další dovednosti.

IMG_6387IMG_3341

Za tu dobu se mi pospojovaly znalosti ze všech oborů a kurzů, kterými jsem prošla před tím i po tom, a vznikl velmi celostní pohled na zdraví fyzické, duševní a duchovní. Makro bios – velký život, z těchto řeckých slov je vytvořen název oboru „makrobiotika“. Univerzální přírodní zákony, ať je nazýváme jóga, shiatsu, ájurvéda, TČM…

A protože toužím žít život, o kterém chci vyprávět,  jak říká Stáňa Mrázková, jdu s kůží na trh (za vámi, milé čtenářky a čtenáři) a chci vám postupně představit své know-how, které jsem za posledních 16 let získala. Když chci žít život svých snů, MAKRO BIOS, ve zdraví, lásce, hojnosti, čisté přírodě, v krásných a naplněných vztazích s lidmi, potřebuju být zdravá. Ve zdravém těle zdravý duch 🙂 .

Větší kvality zdaví dosáhneme všichni tím, že aplikujeme vhodné změny na 1) fyzické, 2) emoční a 3) duchovní úrovni. A já vám poradím, jak na to 🙂 .

Kombinací metod,  na něž jsem se stala expertkou, dosáhnete vitálního zdraví. Inspirujte se na cestě vitálního zdraví!

A já si plním své sny. Stávám se učitelkou a „doktorkou“ a zároveň i spisovatelkou – BLOGU!

PS: A třeba vás občas obšťastním i nějakou básničkou. Počkejte – dojdu si pro sešitek a nějakou vám vyberu.

Tak jse vybrala jednu „odbornou“ ze 4. 4. 2000, Út, 10 h 15 min, složenou v Praze na přednášce biosystematiky (PřF UK) – už ani nevím, o čem ten obor je…., bylo mi 21 :

trýzel škardolistý 4

Trýzel kvete na trati

Netrýzní však srdce mé

Květy světle žluté

Jako jiné brukvovité

To děláš Ty a taky Já

Kvítky vítr rozchvívá

Tvoje vlasy poletujou

Jako ptáci nad krajinou

Nad slanými potůčky

Dokud nezahynou

Co tím  básnířka chtěla říci??? – napište mi, co si myslíte na stana@stanislavaformankova.cz

 

Stanislava Formánková
Jsem expertkou na cvičení Chi Kungu, masáže shiatsu a čínskou astrologii. Celostním přístupem ke zdraví inspiruju lidi na jejich životní cestě za svým snem. Více o mně si přečtěte zde. >>
Komentáře